یزد شهر آفتاب و آتش

شهر

یزد رتبه دومین شهر زیبای خشتی جهان را داراست که معروف به شهر آفتاب و آتش و بادگیرها است. شهر یزد در منطقه فلات مرکزی ایران واقع شده است و بافت های سنتی و تاریخی این شهر شهرتی جهانی دارد و آثار معماری کهن آن باعث شده است که یزد به ثبت میراث جهانی یونسکو برسد.

درباره

یزد

شهر تاریخی یزد یکی از کلان شهرهای ایران است که بین رشته کوه های خرانق و شیرکوه قرار دارد. در سفر در یزد میتوانید از قدم زدن در کوچه پس کوچه های شهر با دیوارهای خشتی و خانه ها و حمام ها و مساجد قدیمی لذت ببرید. بادگیرها ، مناره ها و گنبد ها را میتوان نماد ظاهری شهر نامید. مردم یزد به زبان پارسی با لهجه یزدی صحبت می کنند . یزد شهری مذهبی به حساب می آید و اقلیت های زرتشتی بسیاری نیز دارد. بسیاری از یهودیان ساکن در یزد پس از انقلاب از یزد به اسرائیل مهاجرت کردند. از نظر آب و هوایی یزد دارای آب و هوایی خشک و بارش باران کمی است و دارای نوسان بالایی است.

yazd

اماکن تاریخی

یزد

باغ دولت آباد

محمد تقی خان سر سلسله خان های یزد در زمان زندیه این عمارت را در امتداد قناتی که ساخته بود به وجود آورد و در حال حاضر این باغ یکی اط دیدنی ترین اماکن تاریخی یزد به شمار می آید. این بنا محل اقامت این حاکم توانا نیز بوده است. این باغ دارای هشتی ، تالار آیینه ، بهشت آیین و بادگیری ست که با ارتفاع 34 متر بلندترین بادگیر جهان است.

آب انبار شش بادگیری

این آب انبار قدیمی در محله تپه یزد قرار دارد. این بنا دارای دو در ورودی شمال و جنوب است. مخزن این آب انبار شکل گنبدی تخم مرغی دارد . طاق ضربی خشتی با نمای آجری و سقف بزرگ مخزن آب از ویژگی های مهم این آب انبار است .

بازارهای

یزد

از آنجایی که یزد محل مناسبی برای تجارت و بازرگانی بوده است و در گذشته بسیاری از یهودیان پایه ی تجارت را در یزد بنا نهاده اند ، یزد دارای بازارهای بسیار زیادی ست که امروزه به آثاری تاریخی تبدیل شده اند . بازار خان، بازار قیصریه، بازار کاشی گری، بازار دروازه مهریز، بازار مسگری، بازار زرگری، بازار مشیرالممالک و بازار مسجد سلیمان از نمونه های بازار یزد هستند. این بازارها جزء اماکن گردشگری محبوب توریست های خارجی و همچنین داخلی هستند.

آتشکده ورهرام

این آتشکده در سال 1313 توسط زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان ساخته شد و معماری آن برگرفته از هنر هامنشیان است . این ینای تاریخی و زیبا دارای حیاطی سرسبز و بزرگ است که بر سر در عمارت آن نقش فروهر حک شده است.

مساجد تاریخی یزد

شهر یزد شهری مذهبی است که به حسینیه ایران معروف است و تمامی مراسم مذهبی مانند ایام محرم بسیار با دقت و اصول در آن اجرا می شود. شهر یزد دارای مساجدی زیبا با معماری بینظیری است که این مساجد از جاذبه های گردشگری یزد هستند. مسجد جامع یزد، مسجد امیر چخماق، مسجد میر خضر شاه چهار منار، مسجد بزرگ پشت باغ، مسجد بیاق خان، مسجد شاه یحیی، مسجد سر ریگ، مسجد فرط و مسجد شاه طهماسب از مساجد نامی یزد هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از آخرین تورهای مسافرتی و همچنین تهیه بلیط لحظه آخری به سایت www.Hiholiday.ir مراجعه نمایید.

میدان ها و محلات تاریخی یزد

بافت بومی و محله های قدیمی و سنتی این شهر ، یزد را تبدیل به یکی از دیدنی ترین شهر های ایران کرده است که سالانه بسیاری از تورهای مسافرتی را به سمت خود می کشاند. میدان یزد دارای میادین تاریخی بسیاری است . محله باستانی چهارمنار یزد به ثبت آثار ملی باستانی رسیده است. از میادین معروف تاریخی یزد میدان قلعه، میدان بعثت، میدان وقت و ساعت، لرد آسیاب، لرد تازیان، لرد خواجه خضر، لرد کیوان، لرد مشیر، لرد گودال مصلی و لرد باجوردی میتوان نام برد. از معروف ترین میادین یزد ، میدان امیرچخماق است.


مشخصات

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها